Za delfíny do Loviny, stojí to za to?

“Za obzorem pomalu vychází slunce a první ranní paprsky dopadají na klidnou hladinu moře. Severní pobřeží Bali se probouzí do nového dne. Kolem kymácející se loďky vesele skotačí hejno delfínů a předvádí neskutečnou podívanou, jakou dokáže vytvořit jen divoká příroda.”

 Východ slunce nad Lovinou © Filip Altman
Východ slunce nad Lovinou © Filip Altman

Ano, když si odmyslíme všechny rušivé elementy kolem, mohlo by to být přesně takové. Ve skutečnosti to však až tak romantické není. Ale to neznamená, že výlet za delfíny v Lovině nestojí za to. Protože i krátký pohled na tato úchvatná zvířata na volném moři je pro člověka úžasným zážitkem.

Vše začíná už před šestou hodinou ranní, což pro člověka na dovolené není zrovna nejoblíbenější čas na vstávání. Ale to je brzy zapomenuto. Na pláži nás naloží tradiční balijský člun, do kterého se vejde přibližně 5-6 osob. Nastartujeme motory a jedeme.

Jediný pohled za sebe hned napovídá, že je na co se těšit. I kdybychom delfíny náhodou neviděli. Pobřeží kolem Loviny je lemované vysokými kopci, za kterými vychází slunce. Je to úchvatná podívaná, co člověka nabíjí spoustou energie.

Dostáváme se dál na moře a už z dálky jsou vidět loďky sjíždějící se k jednomu místu z dalších částí pobřeží. Každý lodivod má vysílačku, díky které si s dalšími balijci navzájem sdělují, kde se zrovna dnes hejno nachází. Doplujeme k ostatním, ztlumíme motory a čekáme. Nikdo neví, kam má koukat ani co očekávat. Po chvíli však odněkud z dálky slyšíme rozjařené výkřiky, motory začínají burácet a desítky člunů se jako hejno vos rozjíždí směrem, kam ukazují ruce prvních nejbystřejších pozorovatelů. Pár desítek metrů od lodi se ukázalo první hejno delfínů. Sice jen na pár sekund, ale jsou tu!

Vyfotit skákajícího delfína, když nevíte, kde se vynoří, není žádná sranda! :) © Filip Altman
Vyfotit skákajícího delfína, když nevíte, kde se zrovna vynoří, není žádná sranda! ? © Filip Altman

Pro někoho je už tohle první rozporuplný zážitek. Na jedné straně krásní delfíni a na druhé desítky lodí snažící se je dohonit. Každý chce, aby právě jeho loďka byla co nejblíž, a tak se z celé akce stává hon na delfíny. Paradoxem je, že kdykoliv první lodě hejno doženou, tak všichni delfíni zmizí pod hladinou. A hledání začíná nanovo. Určitě by bylo příjemnější, kdybychom mohli jen klidně plout kolem a delfíni by se pak ukázali na mnohem delší dobu. A jak známe jejich vrozenou zvědavost a hravost, určitě by se sami rádi předvedli. ?

Desítky lodí s turisty čekající na delfíny © Filip Altman
Desítky tradičních balijských lodí s turisty čekajícími na delfíny © Filip Altman

Celý výlet trval přibližně dvě hodiny a v hotelích se dá sehnat za cenu okolo 100.000 rupií za osobu, což je v přepočtu asi 160 českých korun. Za to si myslím, že to stojí. Pokud se bojíte kvůli mořské nemoci, nemusíte. Podél severního pobřeží je hladina klidná a bez vln.

Klidná hladina na severním pobřeží umožňuje výlet i slabším žaludkům © Filip Altman
Klidná hladina na severním pobřeží umožňuje výlet i slabším žaludkům © Filip Altman
Na pohled delfíni nejsou daleko od břehu © Filip Altman
Na pohled nejsou delfíni daleko od břehu © Filip Altman

V diskusích na internetu a Facebooku se často objevují komentáře, že by turisté na delfíny jezdit neměli. Osobně jsem Lovinu navštívil v březnu a nedokáži proto posoudit, jak podobný výlet vypadá v hlavní sezóně. A přestože se mi způsob, jakým byli delfíni pronásledováni, příliš nelíbil, i tak výlet doporučuji.

A co vy, navštívili jste Lovinu v hlavní sezóně? A myslíte, že by se sem delfíni stále vraceli, kdyby jim lidé těmito výlety nějak ubližovali?

Fotogalerie

Nebyly nalezeny žádné výsledky.

Podobné

Co navštívit v okolí?

BALI POČASÍ

Top články

Výlet na vodopády Sekumpul

Vodopády Sekumpul na Bali © Filip Altman Uprostřed kopců severního Bali se skrývají prý největší zdejší…
ONLINE REZERVACE LETENEK
Místo odletu:
Místo příletu:
Datum odletu: (DD.MM.RRRR)
Datum návratu: (DD.MM.RRRR)