Výlet na vodopády Sekumpul

Vodopády Sekumpul na Bali © Filip Altman
Vodopády Sekumpul na Bali © Filip Altman

Uprostřed kopců severního Bali se skrývají prý největší zdejší vodopády. Dostat se k nim však není žádná sranda. Tedy ne tak kvůli složité cestě, ale protože si tu z nich místní udělali pořádný byznys a do cesty postavili brány, přes které vás dál bez zaplacení a průvodce nepustí.

Cesta začíná na centrálním parkovišti, kde se dají koupit vstupenky. Dostanete na výběr ze tří možností, za 20.000 IDR jen na vyhlídku a nebo dražší i s průvodcem až dolů k vodopádům, kde se dá i vykoupat. Když je větší skupinka, ceny se dají usmlouvat.

Stezka lesem k vyhlídce na vodopády

K vodopádům, tedy vyhlídce na ně, se jde asi dvacet minut. Nejdříve vyjdeme z parkoviště doleva a hned na protější straně vede malá cestička mezi domky a dál do lesa, po které se musíme vydat. Na google mapách žádná stezka k vodopádům značená není a po cestě nás také žádné ukazatele nečekají. Asi aby nám balijci připomněli, že jsme si měli připlatit průvodce. ? Párkrát je to rozhodování padesát na padesát kam jít, ale strmější cesta je většinou správná. Když máte štěstí, tak zrovna na rozcestí potkáte i někoho místního a ten vám ukáže kudy dál.

Z dálky je slyšet stále větší hluk. Sejdeme ještě několik cestiček a schodů a před námi se otevírá úžasný pohled. Vodopády Sekumpul jsou vážně nádherné. Obrovské masy vody padající po strmých skalách a všude kolem je živo a krásně zeleno. Zážitek kazí jen zavřená brána na cestě dolů, přes kterou bez průvodce a zaplacení neprojdete. Pokud se vám tu podaří potkat další lidi, kteří doufali, že se dál dolů dostanou sami bez průvodce, můžete si domluvit skupinovou cenu. Nás to stálo asi 75.000 IDR na osobu. Ale když už jste ušli půlku cesty, tak chcete jít dál. A stojí to za to!

Na fotce most vypadá děravě, ale ve skutečnosti to není tak hrozné

Další část cesty je kvůli spoustě schodů náročnější. A to nás budou čekat ještě cestou zpátky! My sestupujeme stále níž a hluk stále stoupá. Hlasitou kulisu vytváří nejen padající voda, ale i hmyz a další zvířata na stěnách všude kolem. Dole přejdeme po mostě řeku na druhou stranu, abychom jí za pár metrů museli znovu přebrodit zpátky. A to už jsme pod hlavními vodopády. Nádherná podívaná. Takhle zblízka budí síla vody opravdu respekt.

Stačí chvilka a lehký vítr a všichni jsme promočený až na kost. Proto doporučuji s sebou nějaký nepromokavý batůžek nebo pytel na věci. Odvážlivci se mohou vykoupat ve studené vodě a pokud mají vybavení, kterému nevadí kapky na objektivu, tak i udělat nezapomenutelné fotky.

Procházka vede ještě k dalším krásným vodopádům hned vedle. Cesta je však kluzká a musíme se brodit přes řeku. Tady oceníme průvodce, který dává pozor a pomáhá kam šlápnout.

Na závěr musíme uznat, že s průvodcem byla cesta mnohem jistější. Když jsme viděli, kam všude napadá lidi kvůli jedinečné fotce lézt a jak jsou mokré kameny po cestě nebezpečné, tak to dává smysl. Vodopády Sekumpul určitě stojí za vidění.

K vodopádům se dá podle mapy dostat i z druhé strany. Dvě vesnice si je rozdělily napůl a vybírají vstupné každá na jedné přístupové cestě. To však neznamená, že se za to své vstupné dostanete všude. Platí jenom do těch částí vodopádů, které jsou vyhrazeny vaší vesnici.

Parkoviště je z hlavní silnice nepřehlédnutelné, cestička k vodopádům už ano

Fotogalerie

Nebyly nalezeny žádné výsledky.

Podobné

Co navštívit v okolí?

BALI POČASÍ

Top články
ONLINE REZERVACE LETENEK
Místo odletu:
Místo příletu:
Datum odletu: (DD.MM.RRRR)
Datum návratu: (DD.MM.RRRR)