Svátky

Balijci si velice zakládají na svých tradicích a rituálech. Svátky a náboženství jsou na Bali důležitou součástí života. Na každém kroku můžete vidět každodenní košíčky s obětinami bohům a v každé vesnici jsou hinduistické chrámy, kde se pořádají různé ceremonie. Ty jsou pro Balijce jak duchovní tak společenskou záležitostí a zároveň příležitostí sejít se s přáteli či rodinou.

Balijský kalendář se nazývá Pawukon a tvoří ho 6 měsíců. Dohromady má celkem 210 dní. Týdny v roce mají různé počty dnů a každý z nich je zasvěcen něčemu jinému.

Nyepi – svátek ticha, klidu a balijský Nový rok

V předvečer svátku Nyepi probíhají veliké oslavy. V ulicích pochodují majestátní průvody nesoucí obrovské sochy démonů a zlých duchů zvané Ogoh-Ogoh, které jsou nakonec spáleny a vrženy do moře.

V den svátku Nyepi je po celém Bali zákaz vycházení a všichni musí zůstat doma nebo na hotelích. Místní obyvatelé věří, že v tento den nad ostrovem krouží zlí duchové a pokud nikoho neuvidí, tak odletí pryč. V tento den je zavřené dokonce i mezinárodní letiště v Denpasaru.

Svátky Galungan a Kuningan

Oslavy svátku Galungan trvají 10 dní. V těchto dnech sestupují na zem předci a bohové, aby navštívili své blízké. První den svátků je věnován přípravám chrámů a zdobení. Poslední den oslav se jmenuje Kuningan a schází se rodiny, aby se společně modlily a daly obětiny bohům.